Latviski Languages.arrow

Ieeja | Reģistrācija

Servisa klientu informācija
 
Rightbar.Adress Ganību dambis 20a,Rīga Rightbar.Phone +371 27547827 Rightbar.Phone +371 27833969 Rightbar.Mail info@klimats24.lv Rightbar.Skype klimats24

Dabīgā gaisa pieplūde jūsu mājās

 

 

 

 

Dabīgā gaisa pieplūde jūsu mājās


Lai nodrošinātu minimālus siltuma zudumus, mājas tiek kārtīgi izolētas, un netiek atstāti ceļi dabīgai gaisa pieplūdei. Tomēr gaisa pieplūde (dabīgā vai mehāniskā) telpās ir  ļoti nepieciešama sekojošu apsvērumu dēļ:

 • Mehānisko gaisa nosūces iekārtu, piemēram, virtuves tvaika nosūcēju, WC/vannas istabas u.c. nosūces ventilatoru efektīvai darbībai nepieciešams kompensācijas gaiss, tas nozīmē - cik kubikmetru gaisa tie izvada no telpām, tikpat lielam gaisa daudzumam ir jāieplūst atpakaļ.

 • Kamīni, krāsniņas, gāzes plītis dedzina skābekli.
 • No veselības viedokļa ir svarīgi, lai gaiss, ko elpojam mājās vai darbā, ir svaigs. Sasmacis, sastāvējies gaiss ir īpaši nelabvēlīgs saslimšanas gadījumos.

 

 

Kādas sekas ir nepietiekamai gaisa pieplūdei telpās:


 • Telpās esošie gaisa nosūces ventilatori ir neefektīvi, gaiss telpās ir sasmacis un „smags".
 • Telpās var būt caurvējš un pastiprināta aukstā gaisa plūsma pa durvju, logu un citām spraugām.
 • Vēl viena standarta situācija, ko rada nepietiekama kompensācijas gaisa pieejamība, ir grūti veramas durvis. Sajūta, verot durvis, ir tāda, it kā būtu jāpārvar gaisa pretestība, bet patiesībā konkrētā telpa darbojas kā vilkmes kambaris, kur kompensācijai nepieciešamais gaiss tiek sūknēts telpā caur mazām spraugām, kuru maksimālās caurplūdes iespējas ir mazākas nekā nepieciešams.
 • Sakarā ar to, ka kompensācijas gaisa vilkme rada pretvilkmi skurstenī, daļa dūmu no kamīna vai krāsns plūst telpā, un arī pati malkas degšana ir sliktāka nekā varētu vēlēties, jo degšanas procesā nepieciešams skābeklis (tajos gadījumos, ja zem kurtuves nav izbūvēts svaigā gaisa pievads).
 • Nepietiekama gaisa apmaiņa telpās izraisa arī biežāku slimošanu, miegainību, žāvāšanos, veicina dažādu nevēlamu smaržu izplatīšanos u.tml. No cilvēku veselības viedokļa īpaši aktuāla gaisa apmaiņa ir ziemā, kad telpās esošais gaiss apkures rezultātā kļūst ļoti sauss.

Lai nodrošinātu efektīvu dabīgo gaisa pieplūdi, pēc iespējas samazinot nevēlamās blakusparādības (caurvējš, lieli siltuma zudumi, putekļi, ielas troksnis, kondensāts, kukaiņi u.c.), ir izstrādāti dažādi dabīgās gaisa pieplūdes risinājumi.

 

Lūk, izplatītākie dabīgās gaisa pieplūdes ierīču tipi:

 

1. Manuāli regulējami gaisa pieplūdes komplekti. Šie komplekti sastāv no āras restes, vajadzīgajā garumā saliekama plastmasas gaisvada un telpā novietojamas dekoratīvās daļas ar iebūvētu rupjo filtru un mehāniski regulējamu gaisa plūsmu regulējošu vārstu. Ar šo vārstu var pakāpeniski regulēt gaisa plūsmu, kā arī pilnībā to noslēgt. Šie komplekti ir pieejami āra trokšņus slāpējošā izpildījumā un ar kondensācijas aizsardzību.

 

 

2. Dabīgās gaisa pieplūdes komplekts ar pašregulējošo termostata vārstu. Šie dabīgās pieplūdes komplekti ir aprīkoti ar pašregulējošo vārstu, kas, atkarībā no āra temperatūras, vārstu vai nu atver vai aizver. Temperatūrai pazeminoties, vārsts aizveras (parasti -5°C pilnībā aizveras), savukārt palielinoties - veras vaļā ( parasti +10°C pilnībā atveras), bet šos uzstādījumus pēc vēlēšanās var izmainīt ar diska palīdzību, to vienkārši pagriežot vai nu vairāk vaļā vai ciet. Arī šie dabīgās pieplūdes komplekti ir aprīkoti ar filtru, kā arī ir pieejami āra trokšņus slāpējošā izpildījumā ar kondensācijas aizsardzību (zemākais attēls).

3. Dabīgās gaisa pieplūdes komplekts, kas pieslēdzams pie atklātajiem konvekcijas tipa radiatoriem. Šī pieplūdes komplekta galvenā priekšrocība ir tā, ka telpā ieplūstošais āra gaiss vienmēr būs vēlamajā temperatūrā, jo gaiss ieplūst pa radiatora apakšu, vai tam aiz muguras un uzsilstot, dabiskās konvekcijas rezultātā, ceļas uz augšu. Arī šie komplekti ir aprīkoti ar regulējamu vārstu un filtru.

4. Loga rāmī montējams dabīgās pieplūdes komplekts, kas paredzēts uzstādīšanai gan koka, gan plastmasas un alumīnija loga rāmjos. Atkarībā no konkrētā modeļa -- ar vai bez filtra. Parasti sastāv no divām daļām - āra restes, kas nepieļauj lietus iekļuvi telpā, un telpā izvietojamas daļas ar gaisa plūsmu regulējošo/noslēdzošo vārstu. Daži logu ražotāji piedāvā šos komplektus kā papildus aprīkojumu, jau iegādājoties logus, bet arī pēc logu iegādes tie ir vienkārši, pašu spēkiem uzstādāmi, pēc komplektā esošā montāžas šablona izurbjot logā caurumus un piestiprinot abas dekoratīvās daļas.

 • Visi dabīgās gaisa pieplūdes komplekti pasargā no caurvēja rašanās, jo nodrošina pareizu gaisa padevi telpās.
 • Jāņem vērā, ka pie sienas stiprināmiem gaisa pieplūdes komplektiem bez kondensācijas aizsardzības, gaisvadu sienā jāuzstāda pavisam nelielā slīpumā uz  leju virzienā uz āru.
 • Jebkura veida dabīgās gaisa pieplūdes komplektu uzstādīšana neprasa īpašas zināšanas, tie ir uzstādāmi pašu spēkiem, vadoties pēc montāžas instrukcijas. Sarežģītākais no izpildāmajiem darbiem ir sienā stiprināma pieplūdes komplekta gaisvada diametram atbilstoša cauruma izveide ārsienā (mūra un betona sienām nepieciešams atbilstoša diametra kroņurbis).
 • Sakarā ar to, ka dabīgās konvekcijas rezultātā siltais gaiss ceļas augšā, bet aukstais virzās lejup, sienas komplektu optimālais uzstādīšanas augstums ir virs galvas līmeņa, ar izstieptu roku sasniedzamā augstumā.

 • PIEZĪME: Rakstam ir informatīvs raksturs, to ir sastādījuši nozares speciālisti, vadoties pēc personiskās pieredzes un zināšanām, tajā atspoguļots raksta autoru viedoklis.


         

 

Salidzini.lv logotips